Prawo a wycinka drzew

Zachęcam do wykonania niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych w koronie drzewa. Przy wykorzystaniu najnowszych technik można skutecznie zabezpieczyć drzewo tak, aby służyło nam jeszcze przez wiele lat.

Jeżeli już zdecydujesz się jednak na usunięcie drzewa – czytaj dalej.

Bez formalności

Najczęstsza sytuacja dotyczy osób prywatnych i usunięcie drzewa nie wiąże się z działalnością gospodarczą – w takim przypadku:

Twoje drzewo to topola, wierzba, klonu jesionolistny lub klonu srebrzysty Twoje drzewo to kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa (popularnie zwana akacją) lub platan klonolistny Twoje drzewo to inny gatunek
Możesz usunąć drzewo bez żadnych formalności pod warunkiem, że jego obwód na wysokości 5 cm nie przekracza: (Art. 83f Ustawy o ochronie przyrody)
80 cm 65 cm 50 cm

Zgłoszenie do urzędu gminy

W przeciwnym wypadku jesteś zobowiązany do zgłoszenia zamiaru wycięcia drzewa do wójta/burmistrza/prezydenta miasta/wojewódzkiego konserwatora zabytków. Najczęściej chodzi o właściwy Tobie urząd gminy. Bez problemu dowiesz się telefonicznie jak dokonać zgłoszenia. Organ ma 21 dni na wykonanie oględzin drzewa oraz kolejne 14 dni na wydanie sprzeciwu na piśmie. W przypadku jego braku – możesz usunąć drzewo.

(!) W przypadku braku sprzeciwu – drzewo musisz usunąć w terminie 6 miesięcy od daty oględzin. W przeciwnym razie zgłoszenia będziesz musiał dokonać ponownie.

(!) Jeśli po wycięciu drzew na podstawie zgłoszenia, zostanie złożony w ciągu 5 lat wniosek o wydanie pozwolenia na budowę w związku z działalnością gospodarczą, właściciel nieruchomości poniesie opłatę za usunięcie drzew.

Podpowiedź Jeżeli chodzi o redukcję korony drzew (popularnie „przycinanie” drzew) to zgodnie z prawem można wyciąć do 30% korony (nie 30% wysokości!) drzewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.