Często zadawane pytanie to – czy mogę zgodnie z prawem wyciąć drzewo w trakcie trwania okresu lęgowego?
Od 1 marca do 15 października trwa w Polsce sezon lęgowy. Jest to jednak termin czysto umowny. W zasadzie daty pomiędzy 16 października i koniec lutego są wskazane jedynie w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt i są wskazane jako termin, w którym pod pewnymi warunkami można usuwać z drzew gniazda, czyścić budki, etc. W praktyce sezon lęgowy jest bardzo różny, zależy od warunków i gatunków ptaków. Gawrony zajmują gniazda już w lutym, a gołębie swoim kolejnym lęgiem zahaczają o koniec października.
Wycinanie i/lub pielęgnacja drzew nie są jednak w tym czasie zabronione. Natomiast niszczenie zamieszkanych gniazd jest zabronione.
Rozwiązaniem jest dokonanie dokładnych oględzin wycinanego drzewa i upewnienie się, że nie gniazdują na nim żadne ptaki i/lub inne zwierzęta. W praktyce takie oględziny mogą być trudne – szczególnie gdy mamy do czynienia z potężnymi drzewami lub np. bardzo gęstymi świerkami. Osobiście, jeżeli nie mam pewności, odmawiam wycinki. Zdarzyło mi się też przerwać pracę. Zwykle moje podejście spotyka się ze zrozumieniem klientów.
Należy pamiętać, że drzewa to miejsce bytownia i rozmnażania – nie tylko ptaków, ale także wielu innych zwierząt, np. wiewiórek, czy choćby chronionych gatunków owadów.
![]() |
Kochamy przyrodę. Niezależnie od obowiązującego prawa – nigdy nie wycinamy drzew zamieszkanych, pracujemy szanując przyrodę i zawsze dokładamy wszelkich starań, żeby nasze prace miały na nią minimalny wpływ. |