Pielęgnacja drzew

Cięcia techniczne

Jedne z najczęściej stosowanych cięć w pielęgnacji drzew, polegające po prostu na usunięciu konarów i gałęzi wchodzących w kolizję z elementami architektury – budynkami, liniami energetycznymi, etc. Są to też cięcia związane z zapewnieniem tzw. prześwitu – umożliwiające swobodne poruszanie się w sąsiedztwie drzewa. W Polsce obowiązującymi normami są 4.5m nad drogą i 2.2m nad chodnikiem. Wykonywane na masową skalę przy naszych drogach oraz przez zakłady energetyczne przy liniach elektrycznych. Niestety często niefachowo – zbyt blisko pnia, lub powodując tzw. „obryw kory”. Takie cięcia, często odkładane znacząco w czasie, wymagają nierzadko dość agresywnej ingerencji (redukcja relatywnie dużych konarów w stosunku do pnia/przewodnika). Można tego uniknąć, planując i przewidując z wyprzedzeniem – odpowiednio wcześnie można „stymulować” młode drzewo do odpowiedniego wzrostu choćby przy użyciu zwykłego sekatora.

Cięcia sanitarne

Zabiegi pielęgnacyjne drzew, które często wykonujemy na pomnikach przyrody, stosunkowo rzadko dla klientów prywatnych. Polegają one na usunięciu konarów:

  • Martwych – szczególnie duże, suche konary mogą w czasie silnych wiatrów stanowić zagrożenie dla otoczenia, dlatego warto je usunąć
  • Chorych i nadłamanych, czasami złamanych i zawieszonych w koronie drzewa – stanowiących zagrożenie
  • Ocierających się – „kandydatów” na suche konary w przyszłości

Przerzedzanie korony (crown thinning)

Podpowiedź Przerzedzanie i redukcja korony opisane poniżej to 2 podstawowe zabiegi pielęgnacyjne drzew, które znacząco wpływają na poprawę bezpieczeństwa drzewa i są alternatywą dla tzw. ogławiania (skracania drzew). Te ostatnie, w krótkim terminie jest tanim i szybkim sposobem na pozbycie się problemu, ale w dłuższej perspektywie, nie jest dobre dla drzewa i otoczenia (bezpieczeństwa).

przerzedzanie korony drzewa Przerzedzenie korony polega na usunięciu żywych gałęzi, w miarę równomiernie, w całej koronie drzewa. Ponieważ cięciu podlegają gałęzie o relatywnie niewielkiej średnicy (w stosunku do średnicy pnia) – zabieg jest w pełni bezpieczny dla drzewa, także w długiej perspektywie. Przerzedzenie korony znacząco przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa

  • Zmniejsza ciężar konarów
  • Zmniejsza powierzchnię oporu drzewa dla wiatru
  • Zwiększa dostęp światła przez co poprawia witalność w koronie – mniej suchych konarów w przyszłości

Redukcja korony (crown reduction)

redukcja korony drzewa
Redukcja korony drzewa ma podobne zalety do w/w zabiegu, a dodatkowo zmniejsza „wielkość” drzewa, co często jest ważnym psychologicznym aspektem dla klientów, którym zależy na poprawie bezpieczeństwa.

Podpowiedź Zasada dźwigni W kwestii poprawy bezpieczeństwa warto uświadomić sobie ważny fakt – z punktu widzenia ciężaru jaki musi utrzymać drzewo – usunięcie kilku małych gałęzi na szczycie konaru / drzewa może dać lepszy efekt niż usunięcie jednego dużego konaru u jego nasady! Mamy tu do czynienia z prostą zasadą dzwigni znaną z fizyki – na tej samej zasadzie – łatwiej nam utrzymać ciężką torbę zawieszoną na ramieniu (u nasady ręki) niż kilka małych ciężarów na wyciągniętej ręce.

Poprawa struktury drzewa

Przy pomocy kombinacji różnych cięć – możemy pobudzać koronę do utworzenia struktury, która będzie wytrzymała, trwała i oprze się nawet bardzo silnym wiatrom.

Drzewo z wyraźnym przewodnikiem Mocna struktura to:

  1. Jeden, centralny, wyraźny, pionowy przewodnik
  2. Stożkowaty pień
  3. Konary i gałęzie o średnicy ok 2/3 razy mniejszej niż „rodzic” (konar, z którego wyrastają)
  4. Bez złamań i cięć o dużej średnicy
  5. Konary z pnia wyrastają bardziej poziomo (niż pionow, nie konkurują z głównym przewodnikiem)

Cięcia poprawiające strukturę sprowadzają się więc do 2-ch kroków:

  1. Zidentyfikuj główny przewodnik (main leader)
  2. Usuń lub zredukuj gałęzie, które z nim konkurują

Naturalnie teoria jest prostsza niż praktyka 🙂

  • Często wybór głównego przewodnika nie jest oczywisty.
  • Stajemy przed dylematem – duże cięcie i dobra poprawa struktury, lecz ryzyko osłabienia elementu drzewa w długim terminie, czy mniejsze cięcia, ale gorsza struktura
Podpowiedź Na młodych drzewach cięcia mogą być zdecydowanie bardziej agresywne, bez szkody dla nich. Na drzewach dojrzałych lepiej stosować cięcia mniejsze i rozłożyć cięcia w czasie. Zdecydowanie najlepiej, najprościej i najtaniej jest przyciąć drzewko zaraz po posadzeniu, kiedy możemy to zrobić łatwo we własnym sakresie.

Cięcia wycofujące koronę (retrenchment)

Specjalistyczny, nowoczesny zabieg przeprowadzany na drzewach dojrzałych polegający na redukcji drobnych gałązek na szczycie drzewa, pobudzający jego żywotność w dolnych partiach korony. W długim terminie drzewo ulega ogólnemu wzmocnieniu, w dolnych partiach, a nie rozbudowuje koronę w górę.

Podpowiedź Wykonujemy wszystkie typy w/w zabiegów. Fachowo doradzimy co jest najlepsze dla Państwa drzewa. Zachęcamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.