Wiązania mechaniczne drzew

Przykład wiązania mechanicznego drzewa

Wiązania mechaniczne Cobra Przykład wiązania na dębie w Parku Dębinki w Zielonce pod Warszawą. W tym przypadku potężna, żywa część drzewa (po prawej) została podwiązana do martwej części (po lewej) dwoma atestowanymi wiązaniami typu Cobra. Niższe wiązanie – statyczne – i wyżej wiązanie dynamiczne. Takie podwiązanie stanowi skuteczne zabezpieczenie przed skutkami ewentualnego rozłamania drzewa. Zobacz zdjęcia w naszej galerii.

Wprowadzenie

Bardzo rzadko instaluję wiązania u klientów indywidualnych. Cały czas ciężko przekonać do tego typu rozwiązań. W przypadku obaw o bezpieczeństwo górę bierze aspekt psychologiczny i wolimy „zmniejszyć ciężar” zagrażających konarów i zredukować część korony poprzez cięcia zamiast wykonać wiązanie. Tymczasem wiązania są naprawdę skuteczne, polecane przez ekspertów i powszechnie już dziś stosowane przez instytucje – w Parkach i przestrzeni publicznej.

Charakterystyka nowoczesnych wiązań

Jest kilka nowoczesnych systemów wiązań – odsyłam do polskiej strony producenta wiązań Cobra, które najczęściej stosuje. W skrócie charakteryzują się one:

  • Trwałe – atestowane liny o wytrzymałości do 8 ton
  • Wiązanie „rośnie” razem z drzewem
  • Jest elastyczne – nie ogranicza naturalnych ruchów drzewa, dzięki czemu drzewo zachowuje buduje naturalną siłę

Dlaczego wiązanie, a nie cięcie

Cięcie / redukcja ciężaru Wiazanie
Inwazyjne – rani drzewo, powoduje stres i może doprowadzić do zamierania Całkowicie bezinwazyjne
krótkoterminowe – cięcia będzie trzeba powtórzyć za kilka lat, w miejscu cięć drzewo będzie osłabione (patrz Skracanie drzew) Długoterminowe, poprawnie założone wiązanie będzie spełniało swoją funkcję przez minimum 12 lat
Ingeruje w naturalną strukturę drzewa – negatywny efekt wizualny Drzewo zachowuje naturalny wygląd i strukturę
Z mniejszym ciężarem drzewo mniej „pracuje” na wietrze, nie buduje własnej siły i odporności na czynniki zewnętrzne Drzewo „pracuje” i naturalnie wzmacnia się
Mniejszy jednorazowy koszt, ale bardziej kosztowne w dłuższym terminie Optymalny koszt w dłuższym terminie
Nie polecane przez ekspertów, szczególnie duże cięcia niedobre dla Twojego drzewa Zalecane przez ekspoertów. Powszechnie stosowane na pomnikach przyrody oraz w zabytkowych parkach.

Inne zabezpieczenia mechaniczne

Istnieje kilka innych sposobów mechanicznego zabezpieczania drzew, niektóre stosuje się niezmiernie rzadko lub w ogóle odradza się ich stosowanie.

W szczególności nie stosuje się aktualnie i bezdyskusyjnie odradza się jako szkodliwe wypełnianie pustych przestrzeni drzewa betonem, cementem, itp.

W wyjątkowych sytuacjach stosuje się podpory, ale tylko w sytuacjach gdzie wykonanie nowoczesnego wiązania jest niemożliwe.